Home

cap n gown

Ekşisözlük şöyle tarif ediyor Mezun kelimesini: Öğrenciyken elde edilmeye çalışılan, öğrencilik bittikten sonra “eee ne oldu şimdi?” sorusunu sorduran sözcük”… 🙂

Gerçekten de, mezuniyet bir ara istasyon. Hayat okulunda öğrenim bitmediği gibi, mezuniyet te yok.

Formel eğitimde Lise yılları ile sonraki yıllar çok farklı. Lise yılları biraz askerlik gibi; müfredat, kurallar vs. Seçim hakkınız pek yok. Önünüze gelen Tabldot yemeği tüketmek durumundasınız.

Üniversiteyle birlikte seçme hürriyetiniz başlıyor. Tabldot  değil, bir nevi yemeksepeti.com.

Üniversite bittiğinde, aslında hiçbir şeyi bilmediğinizi çok daha iyi anlamış oluyorsunuz. Zaten hiçbirşeyi bilmediğinizi tam olarak anladığınızda, artık hayata hazırsınız demek.

Siz genç mezunlar için esas soru şu: Lise bitince gelen bu seçme özgürlüğünün sorumluluğunu taşımaya hazır mısınız? Bu güne kadar haftanın kaç saatini ingilizceye, kaç saatini sosyal sorumluluğa, kaç saatini ibraniceye ve kaç saatini spora ayırmanız gerektiğini planlayan güçler aniden geri çekildiklerinde ve sizleri, –hayatınızı nasıl kuracağınız  gibi, had safhada önemli bir konuda– yapayalnız bıraktıklarında, kendi kararlarınızı vermeye… hazır mısınız? Yoksa, daha ne istediğimi bile bilmiyorum diyerek, panik atak moduna mı geçeceksiniz?

İşte o noktada, Ulus Musevi Lisesi’nin farkını hissedeceksiniz. Bu sene 101 yaşını dolduran bu  kurumda, test çözen robotlar olarak değil, duyarlı, bilinçli, meraklı, sorgulayan ve geleceğini bir an önce kurmak için sabırsızlanan bireyler olarak yetiştiniz. Her biriniz, tek tek, bu köklü kurumdaki eğitimcilerimiz ve idarecilerimizin deneyimleri ile, özveri abidesi anne ve babalarınızın sevgisinden, ve çok kıymetli mütevellilerimizin tsedakka bilinciyle sağlamış oldukları desteklerden damıtılarak bu güne geldiniz. Şu anda, kendi seçiminizi kendinizin yaptığı bir hayata fırlatılmak üzere gerilmiş birer ok gibisiniz.

Sizler bu değişimi kucaklarken bundan sonraki hayatınızda kulağınızda çınlamasını dilediğimiz bazı önemli tavsiyeleri paylaşmadan edemiyoruz. Değişimi siz bizden daha iyi takip ediyorsunuz, o nedenle belki de bazı değişmezlerden bahsetmek daha doğru olacaktır:

Öncelikle, AÇIK OLUN. Sevmeye ve sevilmeye, yeniliğe, fedakarlığa, belki de en önemlisi, gerçekleri olduğu gibi görmeye, AÇIK OLUN.

Sosyal medyadan şu an’ı paylaştığınız gibi, hayatınızda önemli olan değerlerinizi de, PAYLAŞmasını bilin. Sevginizi, hayallerinizi, kazancınızı ve heyecanınızı PAYLAŞtıkça, çoğaldıklarını göreceksiniz.

Kendinizi sürekli geliştirin. Vasatlıkla işiniz olmasın. “İyi, geçerli, hatta ortalamanın üzerinde”… gibi ölçülerin, artık yetersiz olduğunu bilin. Kendiniz söz konusu olduğunda, Mükemmel’den eksiğine asla razı olmayın.

İleriye dönük planlarınız olsun. Çok ileriye. 90 yaşını görmek birçoğunuz için hiç te uzak bir ihtimal değil. Henüz 18 yaşındasınız. Asgari 10 sene sonrası için, hatta 15-20 sene sonrası için yatırım yapın (ki bu bir dil veya bir müzik aleti çalmayı öğrenmek te olabilir) ve bunları disiplinle uygulayın. Uzun yıllar sonra bu yatırımlarınızın birer hazineye dönüştüğünü göreceksiniz; bundan hiç şüpheniz olmasın.

Başarısızlıktan KORKMAyın! Birinci defa tutturamadıysanız, ikincide şansınızın çok daha yükseleceğini, hiç unutmayın.

Aynı şekilde, Sağlığınızı, DNA’nızı şekillendirmiş olan anne ve babanızı, toplumunuzu, aidiyetinizi, insanlığa karşı sorumluluklarınızı, geçmişin geri gelemeyeceğini, ve geleceğin de kimsenin kontrolünde olmadığını, UNUTMAyın.

Sürekli arayıp, aradığını bulamayan insan olmayın. Sevdiğiniz bir konuya ODAKLANın; odaklandıkça başardığınızın, başardıkça daha çok sevdiğinizin farkına varacaksınız.

Kalbinizin HAYIR dediğine beyninizin EVET demesine izin vermeyin. Haksızlığa razı olmayın. Hür iradenizi başkasına kullandırmayın. Ne yapıyorsanız, kendi seçiminiz ve kendi isteğinizle yapın, sonra da ŞİKAYET ETMEyin.

BORÇ Yiğidin kamçısı değildir; bilakis, tasmasıdır. Mümkünse, maddi veya manevi borçlanmayın.

Son olarak, 3000 yıllık bir birikimle örülmüş YAHUDİ ÖĞRETİSİyle  gelen ışığın, gittiğiniz yolu aydınlatmasına izin verin.

Bu vesile ile, sadece varlığınızdan, başarılarınızdan ve geleceğe emin adımlarla ilerlemenizden mutluluk duyan, bu uğurda her şekilde sizleri desteklemeye çalışan Vakıf Yönetim Kurulu Başkanlarımız ve üyelerimiz adına herbirinizi tek tek tebrik ediyorum.

Aynı zamanda, bu güzel insanları hayata hazırlamak için onlara kalplerinde yer vermiş olan çok değerli öğretmenlerimizi de kutluyor, herbirinize Vakıf Yönetim Kurulumuz adına tek tek teşekkür etmeyi borç biliyorum.

Yolunuz açık, şansınız bol olsun.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s