Home

AI

Eylül 2018. Birkaç senedir bu yapay zeka (AI), sanal gerçeklik (VR) ve büyük data konularındaki gelişmeler çok hızlandı. Uzun yıllardır mevcut olan teknolojiler bir araya gelince güncel hayatımız iyice değişti. Ben de dayanamadım, akıllı nanoteknoloji cihazlardan bir tane aldım. Ağrısız bir ameliyatla ortakulak bölgesine yerleştiriyorlar. Vücut ısısı ile şarj olduğundan çıkarmak gerekmiyor. Gelişmiş Bluetooth teknolojisi üzerinden cep telefonuma, ipad’ime, arabama, internete ve hatta evdeki tüm cihazları kontrol eden bilgisayara sürekli bağlı. Cep telefonumdaki bir aplikasyonla kumanda ediyorum.

Bizim eski Siri, oldu NanoSiri. 70 lisan biliyor. Artık 7/24 beraberiz:

NS:   Günaydın… (Bing bing bing…) Günaydın…

Ben: …ııhh! Günaydın! Off başım ağrıyor.

NS:   Dün akşam çok debelendin yatakta.

Ben: O sivrisinek uyutmadı beni. Biraz da içkiyi kaçırdım galiba.

NS:   Evet. Uykunda çok debelenince, ben de prizlerdeki sinek ilacı ayarını arttırdım, sonrasında mışıl mışıl uyudun. Kalp atışın sabaha karşı normaldi.

Ben: Tamam. Saat kaç?

NS:   Saat 07:30. İlk toplantın saat 08:30’da. Şöförsüz elektrikli arabalardan bir tane ayırtmıştım, 08:00’de kapıda olacak, toplantının yapılacağı otele götürmek üzere programlı zaten. 08:15’teki tele-konferans görüşmesini de araç içinden yapabileceksin. Kahvaltılı toplantı için önceden mesajı ilettim, özel olarak düşük kolesterol içerikli menü istedim senin için.

Ben: Sağol NanoSiri! Hep düşünüyorsun beni.

NS:   Sadece seni düşünüyorum zaten. Öyle programlandım.

NS:   Sağlığına önem vermen gerekiyor: son bir haftalık elektronik tartı verilerinde bozulma gözüküyor. Günlük kaç adım attığınla yağ-kitle endeksi arasında bire bir korelasyon olduğunu hatırlatmak isterim. Günlük adım ortalaman geçmiştekilerin çok altında. Portakal suyunu sıkan mutfak robotuna biraz vitamin takviyesi mesajı yollamamı ister misin?

Ben: İyi olur; halsizim sanki.

NS:   Yolladım. Akşam programın gözükmüyor; spor hocası ve ardından masaj ayarlamamı ister misin?

Ben: Hayır.

NS:   Hatırlatmama izin ver lütfen: Sen’in isteğinle, algoritmamı 1 ay süreyle değiştirdik. Herhangi bir bar veya lokantada kredi kartınla içki bedeli ödemeye kapattık.

Ben: Çattık valla!

NS:   Anlayamadım?

Ben: Yok bişi. Siri?

NS:   Biliyorsun, Siri benden önceki nesil idi. Sonrasında çok geliştik. Bana NanoSiri diye hitap etmelisin. Ayrıca satılan Teen-Siri ve Golden-Siri versiyonları ile karışmaması için böyle olmalı.

Ben: Tamam.

NS:     Elektronik portföy yöneticinden, otomatik ödemeler ile ilgili olarak bankandan, ilgilendiğin haber kaynaklarından, twitter, facebook ve outlook’tan iPad ekranına gelen bilgilendirmeleri okumamı ister misin?

Ben: Arabada bakarım.

NS:   Birşey sorabilir miyim?

Ben: Hayır deme şansım olmadığına göre…

NS:   Anlayamadım?

Ben: Sor. (Hmm. Akıllı olmuş ama esnek zeka olamamış demek…)

NS:   Sürekli mesajlaştığın ve telefonlaştığın bir numara var bu aralar.

Ben: Evet. Yeni biriyle tanıştım.

NS:   Kayıtlarıma göre son bir haftada günde 5 kez konuşmuşsun.

Ben: …???!!

Ben: NanoSiri, check-up zamanım ne zaman?

NS:   Gelecek ayın 25’inde. On gün öncesinden geçmiş sağlık datan ile günlük aktivite ve elektronik tartı değerlerini göndermemi onaylıyor musun?

Ben: Evet.

NS:   Kayıtlarıma göre en çok konuşma veya mesajlaşma yaptığın kişiler yakına geldiklerinde sana bilgilendirme yapmamı ister misin?

Ben: Neden olmasın?

NS:   Tamam. Ayrıca, arabanın servis zamanını, evdeki beyaz eşyanın periyodik bakım zamanlarını da bildirebilirim. Hatta, iPad’deki aplikasyona kritik stok seviyelerini girer isen, evdeki süt, su, yumurta ve peynir gibi birçok ihtiyacının stok kontrolünü yapabilir ve on-line sipariş verebilirim.

Ben: (Tanrım, evet desem markete gitmem dahi gerekmeyecek…Teslim olsam mı bu kadar bilemedim?)….

NS:   On-line sipariş konusundaki cevabını anlayamadım…

Ben: Düşünüyordum… Güzel teklif.

NS:   Akşam tekrar hatırlatabilirim.

Ben: Olur.

NS:   Yeni bir upgrade geldi, bilgilendirme yapmamı ister misin?

Ben: Nedir?

NS:   NanoSiri-Work modülünde, toplantı esnasında kulak içi simültane tercüme yapabiliyorum. Cep telefonunu masaya koyman yeterli.

Ben: NanoSiri! Bi dur yaa! Bi dur Allahaşkına! Düşünemez oldum. Sen çıkmadan önce de bu teknolojilerin hepsi mevcuttu. Ama bunların hepsini bir arada kullanınca, kontrol benden gitti gibi hissettim aniden. Bi dur biraz yaa!…

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s